Vi är stolta över att få presentera ett helt unikt initiativ på Kårsta. Under sommaren står vi värd för en internationell fotoutställning med fokus på tjejgolf.

Bakom projektet står fotografen Isabelle Östlund, som idag är verksam i Berlin men en gång började sin resa här hos oss på Kårsta. Med personliga erfarenheter av utmaningarna att hitta sin plats inom golfen vill Isabelle nu lyfta fram berättelser, känslor och perspektiv från tjejer – genom en fotoutställning.

______________________________________________

Pressmeddelande — Girls to Tee: Vernissage 24 juni 2026

Girls to Tee är en fotoutställning som hyllar kvinnors golfande och de kreativa röster som fångar det.
Utställningen visar porträtt, action bilder och visuella berättelser som skildrar kvinnors golfande runt om i världen.

Idén till Girls to Tee föddes ur Isabelle Östlunds delade passion för golf och fotografi.
”Som tjej på golfbanan hamnar man ofta i minoritet, något jag själv upplevde under min tid som aktiv spelare.
Bristen på tjejer att spela med gjorde till slut att jag slutade. Inte för att jag tappade intresset, utan för att jag
saknade den sociala gemenskapen.” — Isabelle Östlund

Fotografin började för henne som en ensam praktik, men genom samarbeten med andra kreativa öppnades en
ny och inspirerande värld upp. Genom Girls to Tee vill hon återskapa den känslan av tillhörighet och inspirera fler kvinnor att upptäcka och fortsätta spela golf.

Girls to Tee är det första kurerade fotoprojektet av den Berlin-baserade fotografen Isabelle Östlund. Hon har
bjudit in fotografer och visuella konstnärer från hela världen att bidra med bilder på temat tjejgolf. Utställningens mål är att genom fotografi skapa gemenskap, motivera och uppmuntra fler kvinnor att börja spela och att lyfta fram fotografiet som konstform.

Utställningen är sam-kurerad med Jule Fechner, medlem i FOTOTREFF Berlin och AFF Galerie.
Sociala medier: följ med @girlstotee på Instagram för uppdateringar och nyheter om projektet/utställningen.

Medverkande konstnärer:
Adela Pérez Galán, Beau Ryan, Henriette Schilling, Isabelle Östlund, Johanna Hennerberg, Juan Camilo Roa,
Lars Persson, Michael Dunn, Mickael Tannus, Seekulima Isaac

Evenemangs detaljer
Vernissage: 24 juni 2026, kl. 18:00–22:00
Utställningsperiod: 24 juni – 14 juli 2026
Plats: Kårsta Golfklubb, Kårsta, 811 705 91 Örebro, Sverige
Öppettider: Mån–Tor 09:00–17:00, Fre–Sön 08:00–16:00
Entré: Öppet för allmänheten — inga press ackrediteringar krävs

Instagram